Mikroplyš je ve světě ložního prádla poměrně novým materiálem. Obavy ovšem nejsou na místě. Pokud chcete spát pod příjemnou a hřejivou přikrývkou, jedná se o ideální volbu právě pro vás.

Jakmile začnete vybírat ložní povlečení, zjistíte, že nabídka materiálů nezahrnuje pouze bavlnu a polyester. Mezi nejmodernější materiály patří mikroplyš neboli mikroflanel. Jedná se o umělé textilní vlákno, které je mimořádně příjemné na omak. Husté a krátké chloupky vám při dotyku mohou připomínat plyšové hračky z dětství, ale dokonce bývá ještě jemnější.

Kromě toho, že povlečení z tohoto materiálu je velice měkké, vás uchvátí také svou hřejivostí. Nemusíte se bát nepříjemně studené přikrývky po ulehnutí do postele v chladných měsících. Mikroplyš je tedy ideálním řešením především od podzimu do jara, neboť udržuje příjemnou teplotu po celou noc. Vyspíte se jako v bavlnce a další den začnete plní energie!

Mikroplyš je také velmi lehký materiál a překvapivě dobře odvádí vlhkost. I z toho důvodu je vhodný pro výrobu ložního prádla. Mikroplyš se navíc nemačká, a proto můžete ze svého seznamu odstranit jednu nepříjemnou činnost – žehlení. Proti některým vláknům se mikroplyš vyznačuje také delší životností, neboť na něm nevznikají žmolky a dlouho si zachovává svůj původní barvu.

Mikroplyšové povlečení je dostupné v řadě barev, proto nebudete mít problém vybrat variantu vhodnou pro váš interiér. Zdaleka se nejedná pouze o jednobarevná provedení, k dostání jsou také designy s řadou zajímavých motivů. Kromě povlečení v běžných rozměrech 140x200 a 200x220 jsou velmi oblíbená také prostěradla a deky z mikroplyše.

Výhody povlečení z mikroplyše (mikroflanelu):

  • příjemné na dotek,
  • hřejivé (nestudí ani v zimě),
  • odvádí vlhkost,
  • nepotřebuje žehlit,
  • ztrácí barvu pomaleji než jiné materiály,
  • nežmolkuje,
  • široký výběr barev.

Nákup dětského povlečení se na první pohled může zdát podobné jako výběr ložního prádla pro dospělé. Musíte ovšem počítat s několika rozdíly, kterým byste měli věnovat pozornost.

Design

Při výběru povlečení pro děti budete překvapeni obrovským výběrem barev, vzorů a motivů. Není divu. Do dětského pokoje většinou patří pestrobarevné doplňky, které příznivě působí na psychiku, zatímco nápadité motivy pomohou rozvíjet jeho představivost. Větší děti si navíc rády vyberou povlečení samy, takže samotný nákup pro ně může být zajímavým zážitkem.

Mezi nejčastější volbu patří povlečení se zvířátky, která budou trefou do černého bez ohledu na pohlaví a věk dítěte. Mimořádně populární jsou také dětská povlečení s motivy, které děti znají z filmů a pohádek – např. L.O.L. nebo Star Wars.

Materiál

Kvalitní, příjemný a v neposlední řadě také bezpečný materiál je klíčový při výběru dětského povlečení. Ideální volbou je tedy přírodní bavlna, která je měkká a příjemná na dotek. Zároveň nedráždí citlivou dětskou pokožku a je dostatečně prodyšná. Naopak nevhodnou volbou jsou umělé materiály, které mohou v některých případech způsobovat vyrážky či alergie.

Neméně důležitý je také způsob zapínání. Mezi nejčastější patří knoflíky z různých materiálů. Dávejte ovšem pozor, aby se knoflíky neutrhly – u menších dětí hrozí spolknutí nebo udušení. V případě zipu se potom zaměřte na to, aby byl zakrytý látkou a nehrozilo tak poškrábání pokožky dítěte.

Rozměry

Zatímco v případě povlečení pro dospělé najdete na trhu jen několik základních velikostí, dětské povlečení existuje v mnoha rozměrech. Povlečení do dětských postýlek je dostupné v několika rozměrech, zatímco povlečení pro větší děti má unifikovanou velikost 140x200 cm.